מחול שלם בקהילה

פרויקט אור

מרכז מחול שלם והמחלקה לקידום נוער בעיריית ירושלים, פתחו לראשונה בשנת 2018 קורס הכשרה במקצועות הבמה לנוער וצעירים בסיכון.

פרויקט הכשרה ותעסוקה, במקצוע עיצוב תאורה ועבודת במה, מיועד לנערים ונערות בסיכון המטופלים בחטיבה לקידום נוער וצעירים בעיר ירושלים. המיזם מעניק לנערים ולנערות הכשרה מקצועית בתחום התאורה והבמה, אשר הינו מקצוע מבוקש בשוק העבודה. 

הצעירים מתנסים בעבודות הבמה, תפעול, עיצוב והפעלת תאורה ועבודה בגובהה ועוברים הכשרה מקצועית בתחומים הללו.   

לצד תכנית הקורס הבסיסית של 12 מפגשים, משבץ מרכז מחול שלם באופן יחידני משתתפים בוגרים במשמרות התלמדות בימי מופעים, לצד מלווה מקצועי.

פרויקט בריאה

התכנית ״בריאה״ ביוזמתו וניהולו האמנותי של עירד אבני מאפשרת ליוצרים צעירים בני 18-24 מתחום המחול והפרפורמנס התנועתי, לקדם יצירות חדשות במסגרת מרכז מחול שלם.

בתכנית מועלות יצירות קצרות בנות 4-10 דקות אשר זוכות לליווי אמנותי, פאנל עם יוצרים ותיקים, אפשרות חלל חזרות ומופעים במרכז מחול שלם ונחשפות בפני מנהלים מהארץ ומחו״ל.

בשנת 2020 תתקיים המהדורה השלישית של בריאה בשיתוף תחרות הכוריאוגרפיה OPUS 1 בסלובניה ומעניקה פרס השתתפות אצלם. בריאה 2020 תארח יצירה שתבחר על ידי עירד אבני מתוך התחרות הבינלאומית מסלובניה.

מטרת התכנית הינה לאפשר הזדמנות ליוצרים להתנסות בתהליך יצירה ראשוני, לבנות תיק עבודות – (רפרטואר התחלתי) ולהיכנס לעולם המחול עצמאי בתוך מסגרת עוטפת ומכילה.

בשנת  2019 במהדורת בריאה הראשונה זכו דניאל למנסדורף ודור נחום לקחת חלק בתחרות הסלובנית.

בשנת  2019 עלו בבכורה יצירות מאת רותם גרינברג, קורל פלג, מאור אלפסי, הילה רגבֿ וענבל נוה. לצידם הופיעו היוצרות הסלובניות Ana Cvelfar ו ​Kaja Vajdetič. 

במהדורה זו זכתה רותם גרינברג לפרס ההשתתפות בOPUS 1.

בית ליוצרות מחול מהמגזר הדתי והחרדי

מחול שלם מאפשר הצבת תשתית עבודה שוטפת ליוצרות חרדיות ודתיות צעירות בתחום המחול הכוללת חללי חזרות, תמיכה טכנית, ייעוץ אמנותי וסיוע הפקתי במטרה לייצר הפקות מחול ירושלמיות חדשות ברמת אמנותית גבוהה. השלב השני-הפקת יום מרתון של העלאת יצירות המחול לאותן יוצרות ולהקות מחול ירושלמיות מהמגזר הדתי והחרדי ועבור קהל נשים חרדי ומכלל האוכלוסייה והפקת סרטוני תדמית לכל אחרת מן היוצרות (צילום ועריכה). הפרויקט החל בשנת 2016 בחסות הקרן לירושלים ועיריית ירושלים מתוך אמונה כי השפעתו על קידום אותן קבוצות, על קהל הצופות הכללי והחרדי והחיבור בין מרקמי האוכלוסיות בתחום המחול והתרבות, הינו בעל השפעה עמוקה וארוכת טווח.

קבוצת אנסמבלאז' - "assemblage"

קבוצת מחול לגילאי 50+, מונה כ10 חברים וחברות מרקעים שונים.  

משמעות המילה נסמבלאז' היא איסוף, הרכבה של אלמנטים שונים לכדי יצירה או עבודה אחת.. וגם כי assemble  עם דגש על e זו "אסופה" או – תנועה בבלט שמשמעותה להוציא רגל אחת ולנחות על שתי רגליים אסופות ביחד. משמעות המילה אנסמבל היא צוות אמנותי המורכב מכמה שחקנים, זמרים, מוזיקאים, רקדנים וכד'; להקה.

 

הקבוצה פועלת כאנסמבל – קולקטיב המקבלת החלטות בצורה משותפת, בניהולה האומנותי של תמר בנימיני – רקדנית ויוצרת עצמאית, בת 28. בוגרת תואר ראשון ותעודת הוראה מאת האקדמיה למוסיקה ומחול, בחוג לתנועה,  המסלול לכוראוגרפיה.

הקבוצה הוקמה בקיץ 2017 ושמה לה למטרה לאתגר את תפיסות הגוף המבוגר החברתיות, הן מצד הקהל והן ומצד הרוקדים.

הקבוצה פועלת במתכונת של מפגשים שבועיים של 3 שעות, כאשר בכל מפגש מתחלק הזמן לשעה וחצי של עבודה טכנית – דרך תרגילים מובנים ועבודה עם אימפרוביזציה,  לומדים כל מיני טכניקות ודיסציפלינות של תנועה במרחב – קואורדינציה, ראייה פריפריאלית, קשב ועבודה קבוצתית, וגם עבודה על קצב, גמישות, כושר וזיכרון תנועה.  

בשעה וחצי הנותרות עובדים כל פעם על יצירה חדשה – איסוף חומרים תוכניים, רגשיים ותנועתיים ומרכיבים מהלך קומפוזיציוני וקונספטואלי.

 

התכנית מתקיימת בעקבות להקת המחול נשים בוגרות 2016 בהדרכתה של עפרה אידל בשיתוף מרכז אתנחתא בבית קנדה ולהקת המחול לנגים בוגרות בהנחיית שלומי ביטון אשר העלתה מופע בבכורה בירושלים ובמרכז Freiburg  בגרמניה, בשותפות עם התכנית Sold Gold בהנחיית Graham Smith

http://bit.ly/37D1FCu